Mobile, Football

Slovenský fotbalový svaz

Mobilní platforma pro Slovenský fotbalový svaz, bez jediného setkání

Informace

  • Klient: Slovenský futbalový zväz
  • Typ projektu: natívne mobilné aplikácie pre iOS a Android
  • Služby: design, vývoj, stratégia
  • Rok: 2020 - 2021

Jak dostat fotbal blíž k lidem.

Ve GoodRequest jsme se spojili s SFZ, abychom jim pomohli vytvořit nový komunikační kanál pro fanoušky slovenského fotbalu. Pomohli jsme jim navrhnout, vyvinout a nastavit digitální strategii pro nativní mobilní aplikace pro iOS a Android.
 

Partner

Historie Slovenského fotbalového svazu sahá až do roku 1938. Od té doby je SFZ nedílnou součástí slovenského sportovního života. Zastřešuje domácí fotbalové ligy, národní týmy a rozvoj fotbalu na Slovensku. Od roku 1993 je SFZ členem FIFA a UEFA.

Výzva

V organizaci jako je SFZ je nutné sdělovat velké množství informací prostřednictvím různých kanálů různým skupinám posluchačů uvnitř i vně organizace. Od rozhodčích, hráčů přes administrativu, marketing až po fanoušky.

V organizácii ako SFZ je potrebné komunikovať veľké množstvo informácii rôznymi kanálmi na viacero cieľových skupín, vnútri a mimo organizácie. Od rozhodcov, hráčov cez administratívu, marketing, až po fanúšikov.  Při tvorbě aplikací vždy hledáme způsob, jak naše úsilí přetavit v přidanou hodnotu pro cílovou skupinu a jak tento kanál začlenit do již zavedené komunikace partnera. Největší výzvou pro nás bylo nastavení komunikace a strategie pro nový kanál. To vše samozřejmě bez jediného osobního setkání, protože to pandemická situace  nedovolovala.

Zahájení projektu s „dvoumetrovým odstupem“

SFZ si nás vybral na základě našich odborných znalostí, realizované spolupráce s dalšími sportovními organizacemi a v neposlední řadě pro „naše umění“ propojit kvalitní design a prvotřídní vývoj v úspěšný produkt.

Projekt jsme zahájili v říjnu 2020, kdy se celé Slovensko pomalu uzavíralo a „lockdown“ začínal být stále tvrdší. Z toho důvodu jsme veškerou komunikaci přesunuli online. Náš projektový tým stál před nelehkým úkolem celý proces nastavit a zkoordinovat, přestože jsme v GoodRequest již dlouhou dobu „remote-friendly“. Slacky, Teamsy, Jiry a další, všechno muselo spolupracovat.‍

 

"Ban" v ScrumBanu

Scrum je pro nás, stejně jako pro ostatní společnosti, zlatým standardem pro řízení projektů. Proto se začátky projektu nesly v nastavení na metodu Scrum. Hned během prvního sprintu jsme však zjistili, že to nebude fungovat. Potřeba větší agility při určování priorit úkolů nebo rychlejší reakce na problémy a „blockery“ si žádaly změny.

Rychle jsme se přizpůsobili a přešli na systém Scrumban, který kombinuje základy Scrumu a flexibilitu technik Kanban. Scrumban prioritně slouží ke změně priorit řízení z vydávání verzí na zkrácení doby plánování, takže jsme o problémech věděli mnohem dříve a řešili je s dostatečným předstihem. To náš proces zrychlilo, designovému a developerskému týmu se ulevilo a vývoj produktu se tím celkově usnadnil.

Mapování potřeb a procesů

Kvanta historických dat, rozpisy budoucích zápasů, ligové tabulky, různé věkové skupiny národních týmů, údaje o hráčích, mobilní hry, online obchod pro fanoušky nebo živé přenosy zápasů, to vše jsme museli vměstnat do jedné mobilní aplikace. Hned od počátku jsme začali s mapováním, které jsme úspěšně převedli do srozumitelné a co nejpřístupnější a samozřejmě otestované informační architektury. Při vytváření uživatelské zkušenosti mapujeme a vytváříme proces od začátku do konce, proto je pro nás mapování jedním z nejdůležitějších nástrojů.

Pomáhá nám zároveň:

  • porozumět požadavkům a potřebám klienta,
  • vytvořit silné propojení mezi návrhem, vývojem a analýzou,
  • zahájit proces analýzy a proveditelnosti,
  • správně pochopit požadavky klienta a propojit je s potřebami uživatelů.

Developing the solutions

Ideace / Když známe problém, můžeme navrhnout řešení

Analýza konkurenčních řešení a benchmarking

Neustále se snažíme pomáhat našim partnerům inovovat a posouvat jejich byznys vpřed. Je však dobré sledovat a analyzovat také konkurenční řešení, ne vždy se snažíme znovu vynalézt kolo. Existuje mnoho kvalitních „frameworků“ pro benchmarking a rádi používáme HEART benchmarking „framework“ od Googlu.

Informační architektura

Naším cílem je navrhovat produkty, které jsou pro uživatele snadno pochopitelné a snadno se v nich orientují. Při navrhování jednotné architektury pro více platforem je tento krok více než důležitý. Mobilní platformy iOS a Android již sdílejí mnoho společných prvků, ale v navigaci a práci s ní přesto obsahují odlišné vzorce. Ve  GoodRequest je pro nás vytvoření jakéhokoli řešení jen začátkem cesty. Svoje řešení si ověřujeme a testujeme s reálnými uživateli, což probíhá stejně i v případě informační architektury. Náš návrh architektury jsme rychle a snadno ověřili i v případě SFZ, a to metodou „card sorting“.

 

Wireframeování a prototypizace. Jak rychle selhat, poučit se z toho a vytvořit lepší produkt

Skicovat, vytvářet prototypy, wireframeovat, kreslit do sešitu... Dostat svoje nápady do podoby, ve které je můžeme otestovat s uživateli, je pro nás klíčové. Tímto způsobem můžeme rychle zjistit, které z našich nápadů fungují a které méně (pokud vůbec), poučit se a přijít s něčím novým a lepším. „Selhání“ nebo zjištění, že určitý nápad nefunguje, nám při tvorbě produktu přináší dvě klíčové výhody – zkušenosti a zpětnou vazbu. Pokud jsme něco vyzkoušeli v minulosti, máme již zkušenost a nemusíme začínat znovu nebo zkoušet podobné přístupy v dalším procesu. „Selhání“ jsou součástí každého projektu, není otázkou „zda“, ale spíš „kdy“ k nim dojde. Pokud k těmto chybám dojde v počátečních fázích, můžeme sobě i našim partnerům ušetřit značné množství nákladů, času a samozřejmě můžeme díky zkušenostem, které jsme v tomto procesu získali, vyvinout lepší produkt.

Delivery phase

Produkt

„Agile“ máme v DNA

Naším posláním v GoodRequest je propojením designu, vývoje a byznysu vytvářet prvotřídní digitální zkušenost se zaměřením na uživatele. To by nebylo možné bez našich lidí. Vývojové týmy úzce spolupracují s designéry, projektovými manažery a analytiky. Spojením všech týmů v raných fázích projektu vytváříme synergii a zázemí pro tvorbu kvalitních produktů, jakým je určitě i mobilní řešení pro SFZ.

Design a vývoj ruku v ruce

Práce na projektu pro SFZ probíhaly rovněž v duchu „agilní“ metodiky, designérský tým připravoval podklady 1–2 sprinty před zahájením vývojářského sprintu. Díky dobře navržené „roadmapě“ a solidnímu systému designu jsme byli schopni dodat řešení v kratším čase a ve vyšší kvalitě, pokud to srovnáme s „waterfallovým“ modelem.

Po zveřejnění části funkcionality se do procesu zapojuje náš tým QA, aby našel všechny možné i nemožné „bugy“. V aplikacích SFZ bylo dosud nalezeno více než 93 chyb, což z našich produktů činí jedny z nejstabilnějších.

Při vývoji pro platformu iOS vždy využíváme potenciál kombinované architektury knihovny a reaktoru pro plně reaktivní kód. Další sjednocení našich konvencí a knihoven ve stylu kódu s „GR Extensions“ nám umožňuje využívat nástroje pro generování kódu a ušetřit si tak čas a práci. Vývojáři systému Android naopak vytvářejí reaktivní architekturu pomocí nástrojů „ViewBinding“ a „Kotlin Coroutines“ s ohledem na systém „Material Designu“. I když rádi vytváříme nativní mobilní aplikace, sdílíme také některé podobné techniky a procesy, jako je automatizace vydání (CI), která nám umožňuje promptně řešit chyby a požadavky na funkce.

Pro Slovenský fotbalový svaz jsme také použili „Flutter“, multiplatformový engine integrovaný pro herní modul v aplikaci. Pomocí sdíleného základu kódů pro Android a iOS jsme vytvořili malou jednoduchou hru s názvem „Brankář“. Je to malý, zábavný doplněk k sekci otázek a kvízů, který je skvělým začátkem gamifikace zkušenosti.

Nikdy nepropásněte zápas: prodej vstupenek pro fotbalové fanoušky

Rozlučte se se složitým nákupem vstupenek na zápas - aplikace nyní nabízí pohodlnou funkci prodeje vstupenek. Uživatelé si mohou v aplikaci vybrat svá místa, zaplatit za vstupenky a získat je ve formě QR kódů. Jsme hrdí na to, že jsme tuto novou funkci nedávno přidali, doufáme, že zlepší celkový zážitek fotbalových fanoušků v zemi.

„V GoodRequest mají úžasné dovednosti v oblasti vývoje mobilních aplikací. Pomohli nám také navrhnout kvalitní uživatelské prostředí pro náš nový komunikační kanál. Jsou trpěliví a odhodlaní provést nás celým procesem, zatímco my se učíme.‟

Roman HalačkaCEO, SFZ Marketing

Výsledky

Pomohli jsme Slovenskému fotbalovému svazu určit cíl a dosáhnout ho v rámci nového strategického hnutí „Fan22“. Dodáním vysoce kvalitních nativních mobilních aplikací jsme vytvořili nový komunikační kanál, modul elektronického obchodu B2B a B2C a platformu, na níž je možné do budoucna stavět. Už se nemůžeme dočkat, až si tyto aplikace prohlédnete a budete je moct používat.