Ako na marketing mobilných aplikácií
Business
5
 min read
March 18, 2021

Ako na marketing mobilných aplikácií

Martin Macík
Martin Macík
Business Manager

Je prirodzené, že ak máte aplikáciu v App Store, tak chcete, aby bola úspešná. Úplne bez marketingu sa to už dnes kvôli celkovému počtu aplikácií ani nedá, a preto je dobré sa na launch poriadne pripraviť. Trh s mobilnými aplikáciami má totiž svoje špecifiká, ktoré je treba brať do úvahy.

Poznáte výraz SEO (Search Engine Optimization)? Ak máte webstránku, tak neverím, že ste sa s ním nestretli. Ide o optimalizáciu webu k lepším umiestneniam v neplatených (tzv. organických) výsledkoch hľadania fulltextových vyhľadávačov na kľúčové slová, ktoré sú relevantné pre dané webstránky. Pri mobilných aplikáciách by ste sa mali zamerať na iný termín a to je ASO.

ASO (App Store Optimization) - Termín, ktorý označuje procesy zlepšovania výkonu (predajnosti) aplikácie v rámci app store.

Ešte pred tým ako si vymenujeme možnosti marketingu, tak si povedzme niečo o burst marketingu, ktorý je vhodné aplikovať. Burst marketing je metóda, pri ktorej sú všetky marketingové aktivity spustené v rovnaký čas. Je to síce náročnejšie na koordináciu, avšak výsledok je pomerne jasný - viac stiahnutí za kratší čas vedie k zlepšovaniu pozície aplikácie v app store a zvyšuje šancu dostať sa do rebríčkov.

V článku si vymenujeme možnosti marketingu mobilných aplikácií, ktoré sú zoradené logicky podľa realizovateľnosti a dôležitosti.

Recenzie, PR

Články na portáloch o aplikáciách, technologických či tematických weboch a blogoch zlepšujú nielen vyhľadávanie ale aj povedomie o aplikácií, keďže ich sleduje značné množstvo ľudí.

Ponúknite autorom článkov nejakú výhodu alebo promo kód a určite sa dohodnete.

Rebríčky

Rebríčky sú fajn a dostať svoju aplikáciu na vrchol niektorého z nich znamená veľa stiahnutí zdarma. K tomu vám môže veľmi dobre dopomôcť práve burst marketing.

Featured

Svätý grál, ktorého dosiahne málokto. Dostať svoju aplikáciu do výberu vyžaduje v prvom rade vysokú kvalitu aplikácie a v druhom rade počet stiahnutí a recenzií.

Facebook suggested apps

Suggested apps cielený na mobily má tú výhodu, že reklamu vidia užívatelia v kontexte situácie, teda priamo na mobilnom zariadení.

Google Ads

Klasické PPC (Pay per click) môže pri vhodnom zacielení urobiť tiež svoje. O priamej návratnosti možno vzhľadom k priemernej cene aplikácie s úspechom pochybovať. Môže ísť však o ďalší spôsob, ako si počtom stiahnutí pomocť v pozícií rebríčku, kde je situácia značnej jednoduchšia.

Mobile display advertising

Pomerne drahá metóda spočívajúca v inzerovaní aplikácie na reklamných plochách v aplikáciách iných. Výhodou je podobne ako pri suggested apps kontext.

Odporúčacie služby

App of the day, Free app a day a ďalšie služby môžu počet stiahnutí výrazne zlepšiť. Musím vás však upozorniť, že niekedy môže  AppStore túto aktivitu penalizovať.

Sociálne siete

Nezabudnite svojich užívateľov nenásilne požiadať o like na sociálnych sieťach. Vybudujete si tak vlastný kanál, ktorý môžete v budúcnosti využiť na oznámenie rozšírenia, či novej aplikácie.

Cena

Cena aplikácie hrá pochopiteľne zásadnú úlohu pri rozhodovaní o stiahnutí. Aplikáciu môžete ponúknuť zadarmo a zarábať na in-app nákupoch, alebo využiť krátkodobých zliav, čo vedie k veľkému počtu stiahnutí za krátky čas.

Organické sťahovanie

Hoci ide o úplne základnú vec, organické sťahovanie väčšinou bez nejakej tej základnej podpory príliš nefunguje. Tomu, aby niekto vašu aplikáciu našiel a stiahol, možno dopomôcť.

1. Ikona

Ikona je jedným z hlavných vizuálnych prvkov, ktorý používateľ vidí a aj napriek tomu ho množstvo vývojárov podceňuje. Ikona je váš prvý dojem - jej prevedenie, farba a odlišnosť medzi ostatnými v rade rozhodne. Ako hovoril Steve Jobs, ikona musí vyzerať tak, aby ju užívateľ chcel "olízať", takže odporúčam, aby ste sa jej návrhu poriadne povenovali.

marketing mobilnych appiek

2. Kľúčové slová

Voľba správnych kľúčových slov má pochopiteľný dopad na vyhľadávanie. Nebojte sa preto zahrnúť ich do textov viacero a v rôznych mutáciách.

3. Popis

Popis aplikácie hrá v organickom vyhľadávaní svoju úlohu a mal by stručne vysvetľovať, prečo práve vaša aplikácia stojí za stiahnutie. Aj tu je odporúčané používať zodpovedajúce kľúčové slová.

4. Screenshoty

Obrázky z aplikácie fungujú po prekliknutí podobne ako ikona - môžu rozhodnúť o stiahnutí, či nestiahnutí aplikácie. Uistite sa, že tu máte to najlepšie, čo aplikácia ponúka.

5. Reviews

Pre potenciálnych užívateľov je dôležitá informácia, že aplikáciu niekto používa a je s ňou spokojný. Požiadajte pár známych nech ju ohodnotia a nezabudnite o hodnotenie požiadať aj v aplikácii samotnej.

Na záver

Spokojní užívatelia a kvalitné recenzie vám môžu významne pomôcť. Preto by ste mali v prvom rade myslieť na kvalitu aplikácie. Kontaktujte nás a my sa radi postaráme o to, aby váš výtvor prerazil na preplnenom trhu s aplikáciami.

Zdroj: Fiksu.com

Like what you see?
Join our newsletter.

Great! Welcome to newsletter.
Oops! Something went wrong while submitting your email.
High quality content once a month. No spam, we promise.
Your personal data is processed in accordance with our Memorandum on Personal Data Protection.

Páči sa vám náš content?
Odoberajte newsletter.

Great! Welcome to newsletter.
Oops! Something went wrong while submitting your email.
Vaše osobné údaje sú spracované v súlade s našim Memorandom na ochranu osobných údajov.